Proč zvlhčovač pomáhá proti virům?

04.10.2021

Vlhkost vzduchu je velmi důležitým parametrem, který by se zejména v domácnosti neměl podceňovat. Má bezprostřední vliv na naše zdraví i na kvalitu bydlení. Optimální hodnota by se měla pohybovat v rozmezí 40–60 %. Na základě vědeckých studií bylo zjištěno, že vlhkost vzduchu má významný vliv na přenos virů.

x

Ve výrazně suchém nebo naopak příliš vlhkém prostředí je schopnost virů přežívat na povrchu předmětů dramaticky vyšší, než v prostředí s relativní vlhkostí okolo 50 %. Proto je dobré si vlhkost v domácnosti hlídat a udržovat ji na správné hodnotě. Pokud doma hodnota vlhkosti klesne pod 40 %, máme problém se suchým vzduchem. Zejména v zimě, kdy je topná sezóna, je vzduch v domácnosti přesušený a vlhkost se v mnoha případech pohybuje na hranici 20 %. Optimální vlhkost je však dobré hlídat po celý rok, protože i v letních měsících může klesnout na nízkou hodnotu, a to nejen vlivem počasí, ale také používáním klimatizací. Správně nastavenou vlhkostí vzduchu omezíme nejen šíření nebezpečných virů, ale zároveň si doma nastavíme ideální klima pro zdravé bydlení.

Jak suchý vzduch ovlivňuje naše zdraví

  • zvyšuje schopnost přežívání virů a bakterií na povrchu předmětů
  • vysušuje sliznice, které ztrácí přirozenou obranyschopnost proti virům a bakteriím
  • způsobuje dýchací potíže, kašel, záněty nosohltanu, onemocnění horních i dolních cest dýchacích, bolesti dutin
  • vysušuje pokožku – nebezpečné zejména u lidí s atopickým ekzémem a u malých dětí (pokožka je suchá, svědí a praská), zvyšuje náchylnost k tvorbě vrásek
  • vysouší vlasy, které jsou poté bez lesku a mají vyšší náchylnost k lámání
  • suchý vzduch má vliv na popraskané rty a podrážděné oči
  • zvyšuje riziko vzniku alergií
  • má vliv na nekvalitní spánek, podporuje a zhoršuje chrápání
  • zvyšuje únavu
  • podporuje usazování prachu díky zvýšenému podílu statické elektřiny, což oceníte zejména v topné sezoně

x

Suchý vzduch neovlivňuje pouze naše zdraví, ale také zdraví našich domácích mazlíčků, neprospívá pokojovým rostlinám a může poškodit i vybavení domácnosti. Nejlepším a velmi oblíbeným řešením, jak těmto problémům předejít, je pořízení zvlhčovače vzduchu.

x

V nabídce zvlhčovačů Concept z řady Perfect Air naleznete celou řadu atraktivních modelů. Jsou chytře vymyšleny tak, abyste s jejich provozem měli minimum práce a starostí. Stačí naplnit nádržku vodou a spustit. Zvlhčovače disponují režimem automatického vypnutí při nedostatku vody, takže je nemusíte neustále kontrolovat nebo mít strach, že je budete mít v provozu naprázdno. Vynikají velmi tichým provozem, díky kterému je můžete umístit i do ložnice. Během noci se postarají o ideální vlhkost v místnosti, která je důležitá pro váš kvalitní spánek a svým provozem vás nebudou rušit. Zároveň umožnují nastavení času, po jehož uběhnutí se zvlhčovače automaticky vypnou.

x

x

Většina zvlhčovačů Concept můžete využít také pro aromaterapii, která ve vašem domově navodí příjemnou atmosféru. Esenciální oleje přispívají k celkovému pocitu klidu a pohody a dokáží ulehčit od nejrůznějších zdravotních potíží. Vůně eukalyptu např. uleví od bolesti hlavy, uvolní dýchací cesty a celkově podpoří imunitní sytém. Levandule vás zbaví stresu, zmírňuje příznaky alergií a je skvělá pro klidný spánek. Vůně skořice povzbudí a dodá energii a růže zase probouzí pozitivní myšlenky a navodí pocit štěstí a radosti.

x