Mýty a fakta o sušičkách prádla

04.11.2022

Kolem sušiček prádla proudí mnoho mýtů, které kde koho odradí od nákupu spotřebiče, přitom zvládnou ušetřit tolik práce. Pojďme si společně některé mýty vyvrátit, a naopak se utvrdit o faktech, která jsou ve spojení se sušičkou správná a pravdivá.

Mýty

s

Prádlo sušené na sluníčku je voňavější než ze sušičky

x

Věříme, že představa sušení prádla v horské vesničce, kde prádlo položíte na louku a za hodinu sklízíte sluncem usušené a trávou provoněné prádlo, je velice romantická, bohužel v dnešní době už velice nepravděpodobná. Sušení venku již skýtá problém v tom, že prádlo načichne smogem či výfukovými plyny nebo na něm přistane nepořádek z ulice. Sušička vám naopak zaručí, že po vytažení bude vaše prádlo voňavé, čisté, měkké a hebké.

x

Vyblednuté prádlo

x

Vyblednuté prádlo vám zaručí sušení na sluníčku, sušička nikoliv. Bohužel to romantické sušení znovu ztrácí na své kráse, když vám oblečení pomalu ztrácí svou sytou barvu a začíná blednout. Tohle ale může ještě zachránit sušička prádla, která vás o pravou barvu nikdy nepřipraví.

h

Sušička ničí prádlo

x

Práskání kalhot, díry v oblečení a rozjeté švy. Za to sušička nemůže, a když jo, tak v mizivém procentu. Oblečení se opotřebovává ze tří čtvrtin nošením, poté špatně zvoleným programem na pračce a následně častým praním. Také tam hraje významnou roli kvalita oblečení. Na závěr můžete vinit sušičku, ale až po tom, co vyčiníte sobě, že oblečení moc nosíte a pračce, že ho moc pere. Sušička se naopak snaží dát prádlu tu nejlepší péči a dokonce vás zbaví žmolků, které po sušení najdete ve filtru nikoliv na své mikině.

xs

Zabírá spoustu místa

x

I přes to, že je to velikostí druhá pračka, v dnešní době je možné si položit sušičku na pračku díky speciálnímu mezikusu, který spotřebiče k sobě upevní, zafixuje a opticky sladí. Mezikus je možné využít i jako vysouvací plochu, na kterou si můžete položit například koš s prádlem. Díky komínovému sestavení si můžete dopřát oba spotřebiče i v malé koupelně v paneláku.

Energeticky náročný provoz

x

V dnešní době je energeticky náročná sušička mýtus. Značka Concept má sušičky z energetické třídy A+++ a A++, které jsou díky tepelnému čerpadlu velice úsporné, protože čerpadlo využívá zbytkové teplo k dalšímu sušení.

x

Sušička suší moc dlouho

x

Jestli máte představu o tom, že vám sušička usuší prádlo do půl hodiny, tak tím pádem jsou slova, že sušička suší moc dlouho, oprávněná. Jinak si ale spočítejme čas, který nám zabere klasické sušení a kolik sušení v sušičce.

x

Sušíme-li klasicky musíme počítat zhruba s 15 minutami věšení prádla, několika desítkami hodin sušení a poté znovu 15 minut sklízení prádla. Sušení v sušičce zabere pouhé 2 hodiny se vším všudy.  

x

Prádlo ze sušičky je přesušené

x

Většina sušiček je v dnešní době vybavená senzorovým sušení, které kontroluje zbytkovou vlhkost v prádlu. Sušička tedy sama počká, kdy už je prádlo dostatečně suché a zastaví program bez vaší přítomnosti. Díky tomu vaše prádlo nemůže přeschnout.

x

O sušičku se musím moc starat

x

Sušička potřebuje po každém sušení obstarat dvě věci, a to vylití vody, kterou sušička vysuší a vyčistit filtr od nečistot. Zabere vám to ani ne minutu, takže mýtus o náročném postarání se o sušičku je vyvrácen.

Fakta

x

Sušička je skvělý pomocník pro alergiky

x

Díky vysoké teplotě ničí sušička bakterie, které jsou častokrát pro alergiky dráždivé. Filtr také zachytí další alergeny jako je prach, zvířecí chlupy, vlasy nebo pyl. Zároveň je prádlo jemnější a nedráždí citlivou pokožku.

x

Prádlo není potřeba žehlit

x

Po dosušení bude vaše prádlo načechrané a měkké, a díky funkci, která otáčí bubnem po dobu, než otevřete sušičku, se prádlo nezmuchlá svou vlastní tíhou. Nemusíte tím pádem vůbec prádlo žehlit, což se hodí všem vytíženým maminkám, kterým se hromadí prádlo na žehlení v obýváku, ale není čas ho vyžehlit. Tohle se sušičkou skončí.

x

Můžu v sušičce sušit boty

x

V základní výbavě sušiček Concept naleznete držák, do kterého vložíte boty, aby se vám neponičili pohybem bubnu. Zároveň volte spíše nižší teplotu, aby se vám boty teplem nerozlepili. Jinak se ale nemusíte bát a nechte sušičku postarat se o vaše boty.

Můžu prát jemné a choulostivé tkaniny

x

Sušička prádla je výrobci už tak vylepšená, že do ní můžete dát sušit i velice jemné tkaniny. Buď je vložíte dohromady do jednoho pytlíku nebo je nechejte volně v bubnu. Teď už jen stačí vybrat program „Jemné“ a nechat sušičku dělat svou práci.

x

I tak si ale dejte pozor na to, že jestli je u oděvu na lístečku piktogram, že daný kus nesmí jít do sušičky, tak ho tam nedávejte. Některé tkaniny, na to nejsou uzpůsobené a mohou se srazit nebo poničit. Vhodné je se také zeptat na prodejně nebo u značky oblečení, jestli daný kus nezvládne sušení při nižší teplotě.

x

Načechraná peřová bunda jako z čistírny

x

Máte-li doma sušičku nemusíte už nosit péřové bundy do čistírny, ale jednoduše je dejte vyprat doma a následně je strčte do sušičky. K bundám ale vložte míčky buď speciální do sušičky nebo třeba tenisáky. Díky nim se se peří načechrá a nebude slepené v jednom chomáči.