Jak zpracovat bez: Recepty na sirup, limonádu, víno, marmeládu i likér

10.06.2025

Jakmile se krajina začíná zahalovat do opojné vůně květin, víme, že nastala bezová sezóna. Květy černého bezu jsou jako zlatý poklad jara – nenápadné, ale neodolatelné. A později v létě nás zase potěší bezové bobule, které mají v sobě sílu přírody nabitou na maximum.

Černý bez je jedna z nejpoužívanějších léčivých rostlin u nás, a to jak v lidovém léčitelství, tak v domácí kuchyni.

.

Bez má dvě hlavní sezóny:

.

  • květy sbíráme koncem května a v červnu, ideálně za suchého a slunečného počasí, kdy jsou plné pylu
  • plody dozrávají od srpna do září a sklízíme je zralé, černofialové – nikdy zelené!

.

.

Co všechno se dá z bezu vyrobit?

.

Bezový sirup

.

Klasika, která nikdy nezklame. Hodí se do limonád, čajů nebo jako základ letních drinků. Osvěžující a plný vůně léta.

Ingredience: 30 velkých květů bezu, 2 litry vody, 1,5 kg cukru, 3 citrony (ideálně bio), 30 g kyseliny citronové (cca 2 polévkové lžíce)

.

Postup: Květy jemně oklepejte, ale nemyjte – pyl je nositelem chuti. Vložte je do velké nádoby, přidejte na kolečka nakrájené citrony a kyselinu citronovou. Zalijte převařenou, ale už vlažnou vodou. Nechte 24–48 hodin louhovat na chladnějším místě, občas promíchejte. Přes plátno nebo jemné síto přeceďte, přidejte cukr a zahřívejte (nevařte) do rozpuštění cukru. Plňte do sterilizovaných lahví a skladujte v chladu.

.


.

.


.

Recept na bezovou limonádu (fermentovaná)

.

Květy nechte pár dní kvasit s citronem a cukrem ve vodě a získáte jemně perlivý nápoj s přirozenou fermentací. Skvělý probiotický osvěžovač!

Ingredience: 10 bezových květů, 1 citron na plátky, 100 g cukru, 2 l vody, případně lžička jablečného octa (pro rychlejší kvašení)

.

Postup: Vše dejte do velké sklenice nebo demižonu. Nechte volně zakryté (např. gázou) při pokojové teplotě 2–4 dny. Každý den zamíchejte. Jakmile se objeví bublinky, je hotovo. Přeceďte, naplňte do lahví s patentním uzávěrem (někdy se mu říká také pákový, drátový nebo klapkový uzávěr) a skladujte v lednici. Spotřebujte do týdne – je to živý nápoj!

.

Recept na bezové víno

.

Z květů i plodů se dá připravit domácí víno nebo likér. Ten květový bývá jemnější, plodový zase výraznější a hutnější – ideální na zimní zahřátí.

Ingredience: 1 l bezových květů (bez stopek), 1,5 kg cukru, 4 l vody, šťáva ze 2 citronů, kvasinky na víno (dostupné v drogeriích nebo e-shopech)

.

Postup: Květy zalijte převařenou vodou, přidejte citronovou šťávu. Po vychladnutí přidejte cukr a rozmíchané kvasinky. Přelijte do demižonu, nasaďte kvasnou zátku. Nechte 2–3 týdny kvasit při pokojové teplotě. Přeceďte, stáhněte do lahví, nechte ještě 1–2 měsíce zrát na chladném místě.

.

Recept na bezový likér (z květů)

.

Ingredience: 20 bezových květů, 1 citron (na plátky), 0,5 l vodky nebo bílého rumu, 250 g cukru, 250 ml vody

.

Postup: Květy a citron vložte do sklenice, zalijte alkoholem, uzavřete a nechte 7–10 dní louhovat. Sceďte. Z vody a cukru uvařte sirup, nechte vychladnout. Smíchejte s bezovým základem a přelijte do lahví. Nechte alespoň týden odležet.

Domácí bezinkový likér (z plodů černého bezu)

.

Ingredience: 500 g bezinek (černý bez, bez stopek), 500 ml kvalitního alkoholu (rum, vodka nebo ovocný destilát), 250 g cukru (můžeš nahradit medem), 250 ml vody, 1 skořice (celá), 3–5 hřebíčků, 1 kousek citronové kůry (bio) nebo pomerančové, šťáva z půlky citronu (volitelně)

.

Postup: Bezinky dobře otrhejte a omyjte. Syrové se nejedí ve větším množství, ale po povaření jsou zcela bezpečné. Bezinky vložte do hrnce, přidejte koření a vodu. Vařte 15–20 minut, až změknou a pustí šťávu. Propasírujte nebo přeceďte přes plátno/sítko. Získáte voňavý koncentrovaný základ bez slupek a semínek. Do šťávy přidejte cukr (nebo med), míchejte, dokud se nerozpustí. Nechte úplně vychladnout. Přilijte alkohol, dobře promíchejte. Pokud chcete, přidejte citronovou šťávu pro lehce nakyslý tón. Přelijte do čisté lahve a nechte uležet minimálně 2 týdny na tmavém chladném místě. Chuť se krásně zjemní a prolnou se všechny tóny.

Marmeláda z bezových plodů

.

Bezinky se skvěle hodí na zavařování – mají krásnou barvu a v kombinaci s jablky nebo hruškami vytvoří voňavou, jemně nakyslou marmeládu.

.

Ingredience: 1 kg bezinek (zbavených stopek), 500 g cukru (podle chuti), 2 jablka, (nastrouhaná – zahušťují), šťáva z 1 citronu, případně pektin nebo želírovací cukr

.

Postup: Bezinky krátce povařte (cca 10 minut), pak propasírujte (odstraníte slupky a semínka). Přidejte nastrouhaná jablka, citron a cukr, vařte 20–30 minut. Pokud je třeba, přidejte pektin podle návodu. Nalijte do sterilizovaných skleniček, otočte dnem vzhůru.

Bezové květy v těstíčku

.

Ano, opravdu! Obalené v těstíčku a osmažené dozlatova chutnají trochu jako palačinky s vůní louky. Skvělá netradiční sladkost.

.

Ingredience: 10 velkých bezových květů, 150 g hladké mouky, 2 vejce, 200 ml mléka, špetka soli, olej na smažení, moučkový cukr na posypání

.

Postup: Z vajec, mouky, mléka a soli připrav těstíčko jako na palačinky – hustší konzistence. Květy drž za stopku, ponoř do těstíčka a smaž z obou stran dozlatova. Nech okapat, posyp cukrem a podávej nejlépe hned.

Sušení květů černého bezu

.

Postup: Květy sbírejte za suchého a slunečného dne, nejlépe dopoledne. Neomývejte je – pouze opatrně oklepejte od broučků. Rozložte je v tenké vrstvě na síto nebo pečicí papír na stinném, vzdušném místě. Využít můžete i sušičku na ovoce. Sušte v suchu a mimo přímé slunce, aby nezhnědly (ztrácí tím kvalitu). Hotové květy jsou křehké, světlé a krásně voní.

.

Použití: Na čaj při nachlazení, do směsí s lipou, mátou, heřmánkem apod.

Sušení plodů (bezinek)

.

Postup: Bezinky se také dají sušit, ale vždy je nejprve tepelně upravte – povařte nebo spařte, syrové mohou obsahovat mírně toxické látky (sambunigrin). Poté je sušte třeba v sušičce ovoce nebo v troubě při cca 50 °C, musí být dobře vysušené, jinak hrozí plíseň.

.

Použití: Do čajových směsí, na tinktury nebo jako zimní přísada do pečených čajů.

Jak skladovat sušený bez

.

  • v dobře uzavíratelné sklenici nebo papírovém sáčku
  • na suchém, tmavém místě
  • květy vydrží cca 1–2 roky, plody kratší dobu

.


.

.


.

Černý bez je skutečný přírodní poklad:

.

  • Podporuje imunitu – květy i plody obsahují flavonoidy, vitamín C a antioxidanty.
  • Pomáhá při nachlazení a chřipce – tlumí horečku, uvolňuje hleny a zklidňuje kašel.
  • Má močopudné a potopudné účinky – ideální při detoxikaci nebo horečce.
  • Plody působí protizánětlivě – pomáhají i při bolestech kloubů nebo revmatismu.

.

Pozor: syrové plody obsahují mírně toxické látky, které se zničí až tepelnou úpravou – nikdy je nejezte syrové ve větším množství.

Jak bez správně zpracovat?

.

  • Květy sbírejte otevřené, voňavé a plné pylu. Neomývejte je, jinak přijdete o chuť – jen je protřepejte, abyste odstranili případné broučky.
  • Sušení: Květy sušte na stinném a vzdušném místě – zůstane jim světlá barva a vůně.
  • Plody otrhejte bez stopek, povařte je a propasírujte, nebo rovnou zavařte.

.

Zajímavosti o bezu, které jste možná nevěděli

.

  • Říká se, že kde roste bez, tam se drží dobré síly. Dříve se sázel u chalup pro ochranu před zlými duchy.
  • Bez byl v minulosti „domácí lékárnou“. Každý hospodář věděl, že květ je na horečku a plod na zimní čaj.
  • Staré přísloví praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“
  • Bez se používal i jako barvivo – plody dávají krásnou fialovou až černou barvu.
  • V angličtině se bezu říká „elder“ – a ve středověku byl považován za rostlinu moudrých starců.

.

Bez je rostlina, která v sobě spojuje krásu, léčivou sílu i kulinářský potenciál. Ať už si z něj uděláte sirup, čaj, marmeládu nebo jen natrháte pár květů do vázy – vždy vám přinese kousek přírody domů. Nepropásněte jeho sezónu, protože tenhle keř je právem králem venkovských zahrad i babiččiných receptů.