Jak vybrat správné chlazení na léto? Vybírejte z klimatizací, ochlazovačů a ventilátorů

01.07.2022

Horko a dusno na nás úspěšně útočí ze všech stran a jediný přijatelný zachránce se jeví přístroj na ochlazování vzduchu. Jak si ale vybrat ten, který svou práci udělá nejlépe? Bude to klimatizace, ochlazovač nebo ventilátor? My vám pomůžeme se rozhodnout a zvolit ten nejúčinnější do vaší domácnosti.  

Letni_ventilator_vetrak_ochlazovac

Jaký je rozdíl mezi klimatizací, ochlazovačem a ventilátorem? 

x

Nejprve se podívejme na to, jaké jsou rozdíly mezi těmito třemi přístroji, a na jaké bázi fungují. 

c

Mobilní klimatizace fouká chladný vzduch do místnosti a odvádí ten teplý pomocí hadice ven. Díky tomu je klimatizace velice účinná, výkonná a především bezúdržbová. Stačí jen přidělat hadici k oknu a poté přístroj funguje zcela sám. Vedlejší funkce klimatizace je odvlhčování.  

x

Ochlazovač vzduchu žene vzduch přes vodu, což znamená nutnost doplňování a menší chladící výkon. Výhodou však je, že neobsahuje kompresor a je tím pádem tišší. Ochlazovač funguje také jako zvlhčovač.  

x

Letní ventilátor způsobuje svým rotačním pohybem cirkulaci vzduchu – na jedné straně nasává vzduch a na druhé jej opět vyvádí. Ventilátory dělíme na bezlopatkové a lopatkové, dále také na stolní, stojanové a sloupové.  

f

Velikost a hmotnost 

x

Máte malý byt, do kterého se sotva vejdete nebo naopak prostorné místnosti, které potřebujete pořádně vychladit? Do menších prostorů je lepší si pořídit ventilátory, které vám nezaberou moc místa, například stolní ventilátor, který si můžete položit na stůl nebo třeba na polici. Naopak do prostorných místností jsou vhodné mobilní klimatizace, které jsou sice velké, ale mají největší výkon.  

x

Hmotnost je u mobilní klimatizace a ochlazovače vzduchu vyšší, jsou proto vybaveny pojízdnými kolečky, aby se s nimi dalo jednoduše manipulovat. Ventilátory jsou naopak jednoduše přenosné.  

Spotřeba  

x

Nejvyšší spotřebu má klimatizace, ta ale také disponuje nejvyšším výkonem, takže vám velice rychle ochladí místnost. Můžete ji poté vypnout a nějakou dobu nevyužívat.  

x

Nejnižší spotřebu mají potom ventilátory. Ty ale musíte mít zapnuté po většinu času, co jste v místnosti, aby vám tam bylo příjemně. Ochlazovač má taktéž nižší spotřebu, je ale vyšší než u ventilátorů. 

y

Hlučnost 

x

Každý větrák má jinou hlučnost, a to podle rychlostí, které nabízejí a také podle toho, zda mají kompresor. Nejvíce hlučná je mobilní klimatizace, která má kompresor a dva výkonnostní stupně chlazení. I tak ale dosahuje maximálně 61 dB. Nejméně hlučný je naopak ochlazovač, který kompresor nemá a dokáže ochlazovat i při hlučnosti 40 dB. Disponuje však vícero rychlostmi, čím vyšší rychlost bude, tím bude stoupat i hlučnost přístroje. To samé platí u ventilátorů, které dokážou být na nižším stupni velice tiché, ale na nejvyšším již také dosahují 60 dB.

x

Spánek Vám však přístroje narušovat nebudou. Přenosné klimatizace, ochlazovače i modernější větráky mají funkci spánku, kterou aktivujete na noc. Přístroj sníží výkon na minimum a zhasne všechna osvětlení. 

Možnosti ovládání 

x

Většina modelů má dvojí ovládání, buď pomocí dálkového ovladače nebo ovládacího panelu přímo na přístroji – dotykovém nebo s tlačítky. Lopatkové ventilátory disponují knoflíky, kterými se volí rychlost rotace lopatek.  

x

Funkce, které vás potěší  

x

  • Funkce oscilace zahájí otáčení a urychluje cirkulaci vzduchu v místnosti. Jsou jí vybavené ochlazovače i ventilátory. 

x

  • Časovačem je vybavena většina produktů. Je možné si zvolit čas, kdy se přístroj zapne a také, kdy se má vypnout. Proto můžete přijít domů z práce rovnou do příjemně chladivého ovzduší.  

x

  • Ionizátorem je vybavený ochlazovač OV5220, a ten zvyšuje množství záporně nabitých iontů v ovzduší, které mají pozitivní vliv na kvalitu dýchání, lidskou psychiku, soustředěnost, výkonnost a pomáhají v boji proti bolesti hlavy.  

x

  • Rychlé ochlazení vám dopřeje ochlazovač, do jehož nádržky s vodou je možné přidat chladící náplň, která je součástí balení, a ještě více ochladí proudící vzduch. Dojde-li vám chladící náplň, můžete si vypomoct ledem, s kterým dosáhnete podobného efektu.

x

Tak který přístroj vás nejvíce ochladí?

  • Jak už jsme se mohli dočíst výš, mobilní klimatizace je nejúčinnější a nejvýkonnější. Dokáže stáhnout teplotu v místnosti o více jak 5 °C
  • Ochlazovač vzduchu je mírnější. Srazí teplotu v místnosti zhruba o 3 °C.
  • Naopak letní ventilátor vůbec vzduch neochlazuje, ten pouze odvádí teplý vzduch na základě rotace způsobující cirkulaci vzduchu, ale teplotu vám v místnosti nestáhne.

Máte už nyní jasno, který ochlazovací přístroj se do vaší domácnosti nejvíce hodí? Jestli stále tápete, neváhejte se obrátit na info@my-concept.cz, kde vám rádi s čímkoliv poradíme. A potřebujete-li se ochladit hned, přečtěte si 10 tipů, jak rychle ochladit místnost i sám sebe .