Jak vybrat pračku?

10.02.2022

Plánujete koupi nové automatické pračky? Při jejím výběru je nutné zvážit plno faktorů. Poradíme vám, jak zvolit ten správný model, který bude vyhovovat potřebám právě vaší domácnosti.

Kapacita pračky aneb jak velkou máte rodinu?

.

Podle počtu členů vaší domácnosti byste měli zohlednit kapacitu bubnu. Zatímco jednotlivcům nebo párům postačí pračka s objemem do 6 kg, vícečlenné rodiny by se měly zaměřit na modely s kapacitou bubnu 7 kg a více. Nikdy však nezapomínejte, že pračka je dlouhodobou investicí a pokud plánujete svou rodinu do budoucna rozšířit, doporučujeme vybírat z objemnějších modelů.

.

..........- Pračka 6 kg: PP6306s, PP6506s

..........- Pračka 7 kg: PP6507

..........- Pračka 8 kg: PP6308i, PP6508i

..........- Pračka 9 kg: PP6508i

..........- Pračka 10 kg: PP8510i

x

Hloubka pračky vs. prostorové dispozice vaší domácnosti

.

Při výběru pračky je také důležité myslet na vaše prostorové možnosti. Pračky s předním plněním se liší především v hloubce. Pokud máte malou koupelnu, např. v panelovém domě, vašim požadavkům plně vyhoví úzká pračka varianty SLIM.

.

..........- Pračka SLIM: PP6306s, PP6506s

x

Otáčky

.

Jedná se o parametr, který udává počet otáček za minutu během odstřeďování. Obecně platí, že čím více otáček, tím bude vaše prádlo po vytažení z pračky sušší. Pokud máte sušičku na prádlo, doporučujeme pořídit pračku s 1400 otáčkami, protože prádlo se vám bude následně sušit podstatně rychleji, čímž ušetříte nejen čas, ale také spotřebu energie. Počet otáček lze u pračky regulovat, takže nemusíte mít strach, že model s vysokými otáčkami by vám poškodil jemné prádlo.

.

1000 otáček = šetrné ždímání, ideální pro jemné prádlo, modely PP6306s, PP6506s

1200 otáček = běžné ždímání, vhodné pro většinu prádla, modely PP6308i

1400 otáček = intenzivní ždímání, vhodné pro prádlo, které přijde do sušičky, modely PP6508i, PP6507, PP8510i

x

Motor pračky

.

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje hlučnost pračky i spotřebu energie, je motor. Pračky mohou být osazeny klasickým nebo invertorovým motorem. Invertorový motor má oproti běžnému řadu výhod - je spolehlivější, výkonnější, tišší, energeticky úspornější a dosahuje delší životnosti.

.

..........- Pračky s invertorovým motorem: PP6308i, PP6508i, PP8510i

x

Aqua Stop

.

Aqua Stop neboli automatická ochrana proti přetečení hlídá stav vody uvnitř pračky. Pokud dojde k poruše, vypouštěcí čerpadlo začne odčerpávat vodu z bubnu a tím zabrání jejímu úniku z pračky ven. Díky tomu už nemusíte mít strach, že vytopíte sebe nebo své sousedy. Touto funkcí jsou vybavené všechny praček Concept.

x

Ovládací panel v češtině

.

Základem pohodlné obsluhy je přehledný ovládací panel. Automatické pračky Concept jsou vybaveny elektronickým displejem s otočným voličem pro rychlou volbu pracího programu. Velkou předností je, že ovládací panel je v češtině, takže obsluhu pračky zvládne opravdu každý.

x

Set pračky a sušičky

.

Pokud vám to prostory vaší domácnosti dovolí, ideálním řešením k pračce je také pořízení sušičky na prádlo. Vybrané modely umožňují připevnění sušičky přímo na pračku do tzv. komínového sestavení, čímž ušetříte místo a zároveň efektivně využijete prostor nad pračkou. Speciální mezikus oba spotřebiče perfektně zafixuje a opticky sladí. Navíc v sobě ukrývá výsuvnou desku, kterou můžete využít jako poličku pro odložení koše s prádlem.

.

..........- Pračky s možností komínového sestavení: PP6508i se sušičkou Concept SP6508, PP6308i se sušičkou Concept SP6308

x

2v1 kombinace pračky a sušičky

.

Máte málo prostoru a nevíte, kam byste sušičku na prádlo umístili? Nezoufejte. Řešením je kombinace pračky a sušičky v jednom. 

.

..........- Pračka se sušičkou: PSP6509i

.

Užitečné funkce a programy

.

Automatické pračky disponují i řadou užitečných funkcí a programů, které vám přinesou plno výhod i úsporu energií. Modely Concept nabízí tyto užitečné funkce:

x

  • Steam Wash – parní praní je velice účinné a oblečení zbaví nežádoucího zápachu. Horká pára má antibakteriální účinky, proniká hluboko do látky, odstraní i odolné skvrny, uvolňuje vlákna, takže je prádlo méně pomačkané a lépe se žehlí.

  • DOSE IN – funkce automatického dávkování pracího prášku a aviváže. Pračka si sama určí optimální dávku podle množství prádla a míry znečištění a tím snižuje spotřebu pracích prostředků, které vydrží déle a praní vás vyjde levněji.

  • Automatické vážení prádla – před zahájením pracího cyklu pračka automaticky zváží obsah bubnu a podle změřené hodnoty optimálně uzpůsobí množství vody i délku praní. Můžete tak docílit výrazné úspory vody i energie, pokud nemáte pračku zcela naplněnou.

  • Antialergenní péče – v tomto programu můžete nastavit speciální přídavné máchaní horkou vodou. Díky tomu ve vašem prádle nezůstanou stopy pracího prášku ani aviváže, které by mohly na citlivé pokožce způsobit alergickou reakci. Tento program je vhodný především pro alergiky, ale také na praní dětského oblečení a spodního prádla.

  • Odložený start – umožňuje odložit začátek pracího cyklu a uzpůsobit konec praní např. na čas vašeho příchodu z práce nebo ranního vstávání.

  • Dětská pojistka – zabrání nechtěným změnám v programu během praní.

  • Funkce polovičního plnění – tato funkce se spustí automaticky, pokud máte buben naplněný méně než z poloviny. Pračka sníží spotřebu energie až o 50 % a současně výrazně sníží spotřebu vody a délku programu, takže budete mít vypráno za mnohem kratší dobu.

  • Double clean/Twin Jet – jedná se o inovativní funkci, díky které pračka dosahuje lepšího pracího výkonu. Dvě přídavné trysky stříkají více vody společně s pracím prostředkem přímo do bubnu s prádlem, a tím zvyšují efektivitu praní a zároveň snižují délku pracího cyklu. Touto funkcí jsou vybaveny modely PP6308i a PP6508i.