Jak ušetřit za provoz lednice?

19.08.2022

Lednice patří mezi základní spotřebiče každé domácnosti a pracuje pro nás nepřetržitě 24 h denně. Víte ale, jaké situace mají nejčastější vliv na její zvýšené spotřebě? Poradíme vám pár tipů, jak na provozu lednice ušetřit a snížit účty za elektřinu.

Velmi důležitou roli hraje umístění lednice. Vybírejte místo, které bude co nejdál od zdrojů tepla - topení, sporák, trouba, myčka nebo přímé sluneční záření. Současně hlídejte, aby místnost, ve které je lednice umístěná, nebyla přetopená. Každý stupeň nad 20 °C v okolí lednice zvyšuje její spotřebu až o 4 %. Důležitý je také prostor kolem lednice pro cirkulaci vzduchu. Doporučuje se ponechat min. 2 cm po stranách a 5 cm vzadu.

.

Pokud nemá vaše lednice beznámrazový systém No Frost, je nutné ji pravidelně odmrazovat. Námraza znatelně zvyšuje spotřebu energie. Stačí 1 cm námrazy a váš mrazák spotřebovává až o 75 % energie více! Větší množství námrazy navíc snižuje mrazicí výkon a tím může docházet ke znehodnocení uložených zásob. Do mrazáku vkládejte výhradně zabalené potraviny, protože z nezakrytých se vypařuje voda a urychluje tvorbu námrazy.

.

Lednice Concept s beznámrazovým systémem Total No Frost 

.

.

V lednici udržujte optimální teplotu, která by v chladicím prostoru měla dosahovat 4 °C a v mrazáku -18 °C. Pokud tuto teplotu snížíte o pouhé 2 stupně, spotřeba lednice vám vzroste až o 15 %.

.

Pokuste se snížit frekvenci otevírání lednice. Dříve než ji otevřete promyslete si, co všechno potřebujete. Čím kratší dobu bude lednice otevřená, tím lépe. V běžné čtyřčlenné domácnosti stačí, aby každý člen otevřel lednici 4x za den a spotřeba rázem stoupne průměrně až o 20 %.

.

Do lednice nedávejte teplé jídlo, protože zvýší teplotu uvnitř chladicí komory. Lednice následně musí prostor opět nachladit, čímž dochází k vyšší spotřebě energie.

.

Důležité shrnutí:

 • lednici umístěte co nejdál od zdrojů tepla
 • kolem lednice musí proudit vzduch
 • lednici pravidelně odmrazujte
 • v lednici udržujte optimální teplotu
 • do lednice nedávejte teplé jídlo

.

Plánujete koupi nové lednice? Představíme vám pár užitečných funkcí, které vám usnadní práci a ušetří peníze

.

 • Total No Frost – zamezuje tvorbě námrazy uvnitř spotřebiče, udržuje stálou teplotu a podílí se na úspoře energie
 • Inventorový kompresor – je tišší, výkonnější a úspornější než běžné kompresory
 • Metal cooling – kovová zadní stěna lednice, která zajišťuje účinnější chlazení, takže se lednice rychleji dochladí na požadovanou teplotu po jejím otevření
 • LED osvětlení – je velmi úsporné a vyznačuje se dlouhou životností
 • Alarm nedovřených dveří – včas upozorní, že jste lednici zapomněli zavřít, takže nedochází ke znehodnocení potravin a vyšší spotřebě
 • Prázdninový režim – udržuje v lednici o něco vyšší teplotu po dobu vaší nepřítomnosti, takže dochází k nižší spotřebě energie

.

Základní informace o energetické účinnosti lednice získáte z energetického štítku. V loňském roce došlo u energetických štítků k výrazné tranformaci a ne každý se v nich dokáže orientovat. Proto jsme pro vás připravili článek „Jak na nové energetické štítky?“, ve kterém jsme shrnuli nejdůležitější informace.