Jak ušetřit za elektřinu a vodu v domácnosti?

13.10.2022

Vzhledem ke stoupajícím cenám energiím je potřeba se zamyslet, kde můžeme ušetřit. Častokrát hned nemusí jít o ušetření velkých peněz, ale stačí střádat korunku po korunce a po nějakém čase zjistit, že změna, kterou jsme udělali, byla k dobrému a pomohla nám ušetřit nemálo peněz.

x

Druhým důvodem šetření je také ekologická stránka. V dnešním světě je potřeba se také dívat na udržitelnost a šetření energií je toho nedílnou částí. Šetřete pro své peněženky i pro naši planetu, a jestli nevíte jak přesně, nechte se inspirovat našimi tipy.

Ušetři za vodu

x

Dáváte si rádi vanu? Necháváte téct vodu během čištění zubů? Nebo máte starou pračku či myjete nádobí v ruce? Tak přesně nad tím byste se měli zamyslet. S mytím ve vaně a čistěním zubů vám tolik nemůžeme, ale s pračkou a myčkou ano.

x

Myčka nádobí

Myjete-li nádobí v ruce, musíte počítat s tím, že vám mezi prsty protečou desítky litrů vody. Záleží na množství nádobí a době mytí, ale v průměru spotřebujeme mezi 20 a 40 litry vody. A to nepočítáme spotřebu energie potřebnou k ohřevu vody, která činí zhruba 2,6 kWh. Pokud k mytí nádobí využijete myčku Concept MNV4760, spotřebujete za jeden cyklus pouze 9,8 l vody a 0,747 kWh energie. Z toho vyplýváže během jednoho mycího cyklu ušetříte až 75 % vody a více jak 70 % energie oproti mytí nádobí ve dřezu. Stejnou úsporu vám nabídne také model Concept MNV8060ds.

x

Průměrná spotřeba vody Náklady na 100 mycích cyklů Průměrná spotřeba energie Náklady na spotřebu energie
Mytí nádobí v dřezu 20 – 40 litrů, záleží na množství nádobí a době mytí 270 Kč (počítáno na 30 litrů za cyklus) 2,6 kWh 18,2 Kč
Mytí nádobí v myčce 10 litrů na jeden mycí cyklus 90 Kč 0,75 kWh 5,25 Kč

x

Pračky 

Pračky prádla Concept PP6508i PP6308i jsou zařazeny do energetické třídy B. Oproti modelům třídy C s nimi ušetříte za 100 pracích cyklů až 13 % energie, v porovnání s třídou D dokonce 25 %. Oba tyto modely však nabízejí další chytrá řešení, jak během praní ušetřit. Díky inovativní technologii Double clean dochází během praní k lepší smáčivosti prádla. Výsledkem je tedy vyšší efektivita praní a současně kratší cyklus s nižší spotřebou vody i energie. Dalším úsporným řešením praček Concept je váhová automatika a funkce polovičního plnění. Díky nim pračky sníží spotřebu vody i délku pracího cyklu podle množství vloženého prádla.

x

Spotřeba energie při praní na 100 cyklů Náklady na 100 cyklů Náklady na 1 000 cyklů
Nová pračka energetické třídy B 55 kWh 385 Kč 3850 Kč
Pračka energetické třídy F či staré typy praček 80 kWh 560 Kč 5 600 Kč

pracka_s_prednim_plnenim_concept

Lednice s dávkovačem vody

Dávkovač vody je skvělá věc pro ty, kteří mají rádi rychle vychlazený nápoj. Nemusíte tím pádem zbytečně plýtvat vodou, když čekáte, až vám z kohoutku odteče teplá a pomalu se promění v tu ideální studenou, kterou potřebujete. Do dávkovače nalijete až 2 l vody a budete ji mít stále při ruce vychlazenou bez zbytečného odtékaní vody.

x

Ušetři za elektřinu

x

Vaření

Každá žena v domácnosti alespoň jednou za den vytáhne své náčiní a jde připravovat nějaký ten pokrm. Chcete-li ušetřit i během této činnosti, podívejte se tedy na příkon spotřebiče, který udává, kolik elektřiny spotřebuje za hodinu. 

x

Příkon spotřebiče Náklady na spotřebu energie za hodinu používání Náklady na spotřebu energie za 100 hodin
Varný robot INSPIRO 1 300 W 9,1 Kč 910 Kč
Multifunkční hrnec 1 500 W 10,5 Kč 1 050 Kč
Elektrická trouba 3 000 W 21 Kč 2 100 Kč

s

S jídlem můžete šetřit i tak, že budete přemýšlet nad tím, co nakupujete a všechno ho vždy zpracujete. Nebudete nic vyhazovat a zkusíte ho využít i jiným způsobem. Jednoduché je jídlo dát do mrazáku, dále ho můžete ale usušit v sušičkách nebo zavakuovat pomocí vakuovaček.

inspiro_multifunkcni_hrnec_varny_concept

Lednice

Americké lednice Concept jsou vybaveny funkcemi, které vám nejenom usnadní práci, ale také ušetří peníze. Total No Frost zamezuje tvorbě námrazy, udržuje stálou teplotu a podílí se na úspoře energie, s tím pomáhá také Metal cooling, který rychleji dochladí lednici na požadovanou teplotu. Plasma sterilizátor zas vytváří přirozené mikroklima, které neutralizuje bakterie, zápachy a vlhkost a vaše potraviny se díky tomu uchovají déle čerstvé. Dále je úsporným prvkem LED osvětlení, invertorový kompresor nebo prázdninový režim, který udržuje během vaší nepřítomnosti v lednici vyšší teplotu, tím pádem dochází k nižší spotřebě energie.

x

Vysavače

Vysávání je v některých domácnostech každodenní záležitostí, hlavně tam, kde žijí domácí mazlíčci nebo děti. Částka za energie, které spotřebuje vysáváním, je tedy značná. Možná si říkáte, že není důležité vložit peníze do robotického vysavače, věřte ale, že je úsporný, jak z hlediska energie, tak času.

x

Příkon spotřebiče Náklady na spotřebu energie za hodinu používání Náklady na spotřebu energie za 100 hodin
Robotické vysavače 50 W 0,35 Kč 35 Kč
Starší typy vysavačů 700 W 4,9 Kč 490 Kč