Dušičky na talíři: 5 tradičních pokrmů z různých koutů světa

01.11.2024

Dušičky, známé také jako Den všech duší (2. listopadu), jsou tradičním křesťanským svátkem, během kterého lidé vzpomínají na své zemřelé. Tento svátek má různé formy a tradice po celém světě, včetně přípravy specifických pokrmů, které často souvisí s náboženskými zvyky a kulturou dané oblasti. Ochutnejte s námi vybrané pokrmy naší i světové kuchyně, které jsou pro toto období tradiční.

Česká republika
.

V Česku není specifický pokrm pevně spjatý s Dušičkami, ale tradiční bývají různé koláče, sladké pečivo nebo "dušičkové rohlíčky" – plněné cukroví z kynutého těsta, které symbolizuje cyklus života a smrti.

Dušičkové koláče
.

Ingredience: 500 g hladké mouky, 42 g droždí, 200 ml mléka, 80 g cukru, 2 žloutky, 80 g másla, špetka soli, citronová kůra, marmeláda nebo povidla (na náplň), moučkový cukr (na posypání)
.

Postup: Připravte si kvásek. Do trochy teplého mléka rozdrobte droždí a přidejte cukr. Nechte v teple vykynout. Do mísy prosejte mouku a udělejte v ní důlek. Přidejte rozpuštěné máslo, cukr, žloutky, špetku soli, citronovou kůru a kvásek. Zpracujte těsto, ideálně v kuchyňském robotu. Přikryjte mísu utěrkou a nechte těsto v teplém místě kynout. Vykynuté těsto rozdělte na menší kousky a z každého vytvořte placku. Okraje by měly zůstat o kousek silnější než střed. Do středu placky dejte lžičku marmelády nebo povidel, navrch můžete posypat drobenkou. Přeneste koláčky na plech a nechte ještě chvíli odpočinout. Troubu předehřejte na 180 °C a pečte asi 20-25 minut, dokud nejsou zlatě hnědé. Po upečení posypte koláče moučkovým cukrem.
.

Mexiko
.

V Mexiku během Día de los Muertos (Den mrtvých) jsou typickými jídly Pan de Muerto (sladký chléb zdobený symboly kostí, který se připravuje speciálně pro tuto příležitost), Calaveras de azúcar (cukrové lebky, které slouží jako dekorace a symbolické dary zesnulým) a Tamales (plněné kukuřičné těsto zabalené v kukuřičných listech).

Pan de Muerto (Chléb mrtvých)
.

Ingredience: 500 g hladké mouky, 100 g cukru, 2 vejce, 100 g másla (pokojové teploty), 250 ml mléka, 2 lžičky sušeného droždí, 1 lžička vanilkového extraktu, špetka soli, pomerančová kůra (z jednoho pomeranče), cukr na posypání
 

Postup: V malé misce smíchejte droždí, trochu cukru a teplého mléka. Nechte stát asi 10 minut, dokud nevznikne pěna. V míse smíchejte mouku, zbytek cukru, sůl a pomerančovou kůru. Přidejte máslo a zpracujte, dokud se nevytvoří drobivá směs. Do směsi přidejte kvásek, vejce, vanilkový extrakt a zbytek mléka. Hněťte, dokud nevznikne hladké a elastické těsto. Těsto zakryjte a nechte kynout na teplém místě asi 1–2 hodiny, dokud nezdvojnásobí objem. Po vykynutí těsto vyjměte a rozdělte na dvě části: jednu větší na tvarování kulatého bochníku a menší na tvarování kostiček. Kostičky můžete umístit na vrchol bochníku, abyste vytvořili dekorativní efekt. Předehřejte troubu na 180 °C. Bochník přeneste na plech vyložený pečicím papírem a pečte asi 30 minut, dokud není zlatavý. Po vychladnutí posypte cukrem a můžete podávat.

.


.
 

.


.

Španělsko
.

Španělé vzpomínají na zesnulé během Dne všech svatých (Día de Todos los Santos) 1. listopadu, kdy se uctívají všichni svatí, zatímco 2. listopad je věnován památce zemřelých. Připravují různé tradiční pokrmy, jako jsou Panellets (mandlové cukrovinky oblíbené v Katalánsku), Bunuelos (smažené koblihy posypané cukrem), Pernil (pečené vepřové koleno), Calabaza en tacha (dýně vařená v cukrovém sirupu) a Torta de Santiago (mandlový koláč z Galicie zdobený křížem svatého Jakuba).


Torta de Santiago
.

Ingredience: 250 g mletých mandlí, 250 g cukru, 4 velká vejce, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička mleté skořice, kůra z 1 citronu (nahrubo nastrouhaná), cukr na posypání, mandle na ozdobu (volitelné), papír s křížem svatého Jakuba pro dekoraci (volitelné)
.

Postup: Předehřejte troubu na 180 °C a vymažte dortovou formu o průměru 24 cm máslem a vysypte moukou. V míse smíchejte mleté mandle, cukr, prášek do pečiva, mletou skořici a přidejte vejce s citronovou kůrou. Důkladně promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto. Těsto nalijte do připravené formy a uhlaďte povrch. Pečte v předehřáté troubě asi 30–35 minut, nebo dokud není koláč zlatý a neprojde testem na suchou špejli (po vpichu by měla vyjít suchá). Nechte koláč vychladnout ve formě po dobu 10 minut, poté jej vytlačte z formy a nechte úplně vychladnout na mřížce. Před podáváním můžete koláč posypat cukrem. Pokud chcete, můžete na vrch umístit papír s křížem svatého Jakuba a poté posypat cukrem, abyste vytvořili křížový vzor. 

.


.

.


.

Portugalsko
.

V Portugalsku se Dušičky, nazývané Dia de Finados, slaví návštěvou hřbitovů, kde lidé zapalují svíčky a pokládají květiny na hroby svých blízkých. Často se také účastní mší a modliteb za zemřelé. Tradičním zvykem je Pao-por-Deus, kdy děti chodí koledovat a sbírat chléb, sladkosti a ovoce. Mezi typické pokrmy patří Broas de Mel, sladké medové koláčky ochucené skořicí a citronovou kůrou, které se pečou speciálně pro tento den.

Broas de Mel
.

Ingredience: 500 g hladké mouky, 250 ml medu, 150 g cukru, 150 ml olivového oleje, 1 lžička skořice, 1/2 lžičky mletého zázvoru, 1/2 lžičky mletého hřebíčku, strouhaná kůra z 1 citronu, 1 sáček prášku do pečiva, voda podle potřeby (asi 100 ml)
.

Postup: V hrnci zahřejte med spolu s olivovým olejem a cukrem. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí a směs není hladká. Ve velké míse smíchejte mouku, skořici, zázvor, hřebíček, citronovou kůru a prášek do pečiva. Do suché směsi postupně přidávejte teplou směs medu a olivového oleje. Pomalu přidávejte vodu a míchejte, dokud nevznikne těsto. Z těsta tvořte malé kuličky nebo oválky a pokládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C po dobu asi 15-20 minut, dokud koláčky nezískají zlatou barvu. Nechte vychladnout a případně posypte moučkovým cukrem.

.
Itálie
.

V Itálii je tento den známý jako „Ognissanti“. Lidé navštěvují hřbitovy, a v některých oblastech se konají procesí. S tímto svátkem jsou spojeny i tradiční pokrmy, které se liší podle regionu. Mezi nejznámější patří „Pan dei Morti“, což je sladký chléb s rozinkami a ořechy, symbolizující staré duše, tradiční italské sušenky „Fave dei Morti“ nebo sladkosti ve tvarů kostí nazývané „Ossa dei Morti" (Kosti mrtvých).

Fave dei Morti

.

Ingredience: 200 g mletých mandlí, 150 g cukru, 100 g hladké mouky, 1 vejce, 1 žloutek, kůra z 1 citronu (nastrouhaná), špetka skořice, špetka soli, 1–2 lžíce Amaretta (můžete nahradit mlékem)

.

Postup: V míse smíchejte mleté mandle, cukr, hladkou mouku, citronovou kůru, skořici a špetku soli. Přidejte vejce, žloutek a Amaretto (nebo mléko). Promíchejte všechny ingredience do hladkého těsta. Pokud je těsto příliš suché, přidejte trochu více Amaretta nebo mléka. Předehřejte troubu na 180 °C. Z těsta odebírejte malé kousky a tvarujte je do kuliček. Kuličky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a lehce je zploštěte. Plech vložte do předehřáté trouby a pečte 10–12 minut, dokud sušenky nezezlátnou. Nechte sušenky vychladnout a podávejte je při pokojové teplotě. Skvěle chutnají se šálkem kávy nebo čaje.

.


.