Co nepatří do lednice?

04.07.2024

Lednice je srdcem kuchyně, kde skladujeme potraviny, aby zůstaly čerstvé a bezpečné ke konzumaci. Avšak ne všechny potraviny by měly být skladovány v chladu lednice. Víte, které z nich do lednice rozhodně nepatří?

Skladování některých potravin v chladu může způsobit ztrátu jejich chuti, změnu textury nebo dokonce urychlit jejich kazení. Navíc, odstraněním těchto potravin z lednice můžeme uvolnit cenný prostor pro ty, které chlad ke skladování opravdu potřebujíj. Zde je seznam potravin, které do lednice nepatří, a důvody, proč je tam neskladovat.

Proč nepatří do lednice: Chlad zpomaluje chemické procesy, které rajčatům dodávají jejich plnou chuť. Rajčata skladovaná v lednici často ztrácejí svou sladkost a komplexnost chuti. Nízké teploty mohou způsobit, že rajčata ztratí svou pevnou a šťavnatou texturu, což vede k moučnatému nebo vodnatému pocitu při kousnutí. Rajčata v lednici přestanou zrát, což může být problém, pokud nejsou zcela zralá při nákupu. Zrání při pokojové teplotě zajišťuje, že rajčata dosáhnou své optimální chuti a textury.

.

Jak je skladovat: Uchovávejte rajčata při pokojové teplotě, ideálně mezi 12-20 °C. Vyvarujte se přímého slunečního světla, které může urychlit jejich zkázu. Rajčata skladujte stonkem nahoru, aby se minimalizovalo riziko vzniku otlaků, které mohou vést k hnilobě. Uložte rajčata na dobře větrané místo, aby vzduch mohl volně cirkulovat a zabránil tvorbě plísní. Uchovávejte rajčata odděleně od ovoce produkujícího etylen, jako jsou banány a jablka, které mohou urychlit jejich zrání a zkázu.

Proč nepatří do lednice: Banány jsou tropické ovoce a nejsou přizpůsobeny nízkým teplotám. Chlad zpomaluje nebo úplně zastavuje proces zrání, což znamená, že banány mohou zůstat tvrdé a bez chuti. Banány uložené v lednici často získávají černé skvrny na slupce. Tyto skvrny jsou důsledkem poškození buněk chladem a mohou zhoršit estetický vzhled ovoce, i když vnitřek může být stále jedlý. Pokud jsou banány skladovány v lednici po delší dobu, může se jejich dužina stát měkkou a kašovitou, což je nežádoucí pro konzumaci.

.

Jak je skladovat: Banány nepatří do lednice kvůli zastavenému zrání, tvorbě černých skvrn a změně textury. Skladujte je při pokojové teplotě na háčku nebo stojanu, odděleně od ovoce produkujícího etylen a případně s obalenými stonky pro zpomalení zrání.

Proč nepatří do lednice: Nízké teploty v lednici způsobují, že se škrob v bramborách mění na cukr. To vede k nasládlé chuti a může změnit jejich texturu při vaření. Při smažení nebo pečení brambor, které byly skladovány v chladu, se může tvořit více akrylamidu – chemické sloučeniny, která může být škodlivá pro zdraví.

.

Jak je skladovat: Ideální teplota pro skladování brambor je mezi 7-10 °C. Skladujte je na chladném, tmavém místě, jako je sklep nebo spíž. Uchovávejte brambory na tmavém místě, aby se zabránilo tvorbě solaninu, což je toxická látka, která způsobuje zelenání brambor. Brambory by měly být skladovány na suchém místě. Vlhkost může způsobit hnilobu a plísně. Skladujte brambory na dobře větraném místě, aby se zabránilo hromadění vlhkosti a vzduch mohl volně cirkulovat. Brambory uchovávejte v papírovém sáčku, látkovém pytli nebo koši. Nepoužívejte plastové sáčky, které mohou zachytávat vlhkost.

Proč nepatří do lednice: Většina rostlinných olejů, jako je olivový olej nebo kokosový olej, ztuhne při nízkých teplotách. To ztěžuje jejich použití a může být nepříjemné při vaření. Některé oleje se v chladu zakalí, což může vypadat nevzhledně a může to být matoucí, i když kvalita oleje tím není ovlivněna. Chladné prostředí může ovlivnit chuť některých olejů, zejména těch s jemnějšími chutěmi, jako je extra panenský olivový olej.

.

Jak je skladovat: Oleje skladujte při pokojové teplotě, ideálně mezi 15-25 °C. Uchovávejte oleje na tmavém místě, aby byly chráněny před světlem, které může urychlit proces oxidace a žluknutí oleje. Uchovávejte oleje v těsně uzavřených nádobách, aby byly chráněny před vzduchem, který může způsobit jejich oxidaci a ztrátu kvality. Skleněné nádoby jsou ideální pro skladování olejů, protože neabsorbují pachy ani chemikálie, což by mohlo ovlivnit chuť oleje. Pokud je to možné, vybírejte tmavé sklo, které poskytuje dodatečnou ochranu před světlem. Uchovávejte oleje dále od zdrojů tepla, jako jsou sporáky nebo trouby, protože teplo může urychlit zhoršování kvality oleje.

Proč nepatří do lednice: V lednici je vysoká vlhkost, která může vést k rychlejšímu zkažení cibule a tvorbě plísní. Cibule ztrácí svou chuť, texturu, pevnost a šťavnatost.

.

Jak je skladovat: Skladujte cibule na chladném a suchém místě, jako je sklep, spíž nebo šuplík ve vaší kuchyni. Ujistěte se, že skladovací místo je dobře větrané, aby se minimalizovala akumulace vlhkosti a zabraňovalo se tvorbě plísní. Cibule a brambory by neměly být skladovány společně, protože brambory produkují etylen, což může způsobit, že cibule budou rychleji zkažené. Neodřezávejte stonky a kořeny cibule, dokud je nepotřebujete použít. Tyto části pomáhají udržovat cibuli čerstvou a chrání ji před vysycháním.

Proč nepatří do lednice: Chladné prostředí lednice může způsobit, že česnek ztratí svou typickou chuť a aromatickou intenzitu. Může zhořknout nebo ztratit svou výraznou vůni.  Vysoká vlhkost v lednici může vést k tvorbě plísní nebo klíčení česneku, což zkracuje jeho trvanlivost.

.

Jak je skladovat: Nejlepší je skladovat česnek na suchém a chladném místě, ideálně při teplotě kolem 15-18 °C. To může zahrnovat sklep, šuplík nebo spíž ve vaší kuchyni. Ujistěte se, že místo, kde skladujete česnek, je dobře větrané, aby se minimalizovala akumulace vlhkosti a zabraňovalo se tvorbě plísní. Česnek by měl být chráněn před přímým slunečním světlem, což by mohlo urychlit jeho stárnutí.

Proč nepatří do lednice: Káva absorbuje vlhkost, která může vést k rozkladu a ztrátě chuti. Skladování v lednici, kde je vyšší vlhkost, může rychle zhoršit její kvalitu. Káva může snadno absorbovat zápachy ostatních potravin v lednici, což může ovlivnit její chuť. Při vytahování kávy z lednice dochází k její kondenzaci, což může negativně ovlivnit její chuť a aroma.

.

Jak ji skladovat: Kávu skladujte na suchém místě, aby se zabránilo absorpci vlhkosti, která může vést k rozkladu chuti a aromatu. Ideální je skladovat kávu při pokojové teplotě nebo v chladnějším prostředí, ale ne v lednici. Příliš nízké teploty a vlhkost v lednici mohou ovlivnit její chuť a aroma. Chraňte kávu před přímým slunečním světlem, které může urychlit proces stárnutí. Uchovávejte kávu v dobře uzavřených nádobách, které brání kontaktu s kyslíkem. To pomáhá udržet její čerstvost. Pokud kávu kupujete v originálním obalu, který je uzavřený a zapečetěný, uchovejte ji v něm, dokud ho neotevřete. Poté ji přesuňte do vzduchotěsné nádoby.

Proč nepatří do lednice: Nízké teploty v lednici způsobují, že škroby v chlebu se rychleji mění na cukry, což může vést k tvrdnutí a ztrátě čerstvosti. Chléb v lednici může získat gumovitou texturu a stát se méně příjemným k jídlu. V lednici se může na chlebu kondenzovat vlhkost, což může vést k tvorbě plísní a zhoršení chuti.

.

Jak je skladovat: Chléb je nejlépe skladovat při pokojové teplotě, ideálně v chlebníku nebo dobře uzavřené nádobě. Uchovávejte chléb na tmavém a suchém místě. Pokud máte chlebník, je ideální pro skladování chleba, protože poskytuje dobrou cirkulaci vzduchu a chrání chléb před vysycháním. Chléb by neměl být skladován v uzavřených plastových sáčcích, které mohou zadržovat vlhkost a způsobovat kondenzaci. Pokud neplánujete chléb spotřebovat do několika dnů, můžete ho zmrazit. Nechte ho před mrazem zcela vychladit a vložte ho do plastového sáčku nebo fólie na zmrazení.

Proč nepatří do lednice: Nezralé avokádo do lednice nepatří, nechte ho dozrát při pokojové teplotě. Nízké teploty mohou způsobit, že avokádo ztratí svou chuť a stane se tvrdším a méně krémovým.

.

Jak je skladovat: Nechte avokádo dozrávat při pokojové teplotě na kuchyňském pultu nebo v koši s ovocem mimo přímé sluneční světlo. Můžete ho umístit do papírového sáčku spolu s banánem nebo jablkem, což pomůže urychlit dozrávání. Jakmile avokádo dozraje, můžete ho přemístit do lednice, pokud jej neplánujete spotřebovat ihned.

Proč nepatří do lednice: Skladování medu v lednici způsobuje rychlejší krystalizaci. Med se pak stává tuhým a těžko použitelným. Nízké teploty mohou změnit chuť a aroma medu, což snižuje jeho kvalitu. Chladné prostředí může změnit jemnou a tekutou strukturu medu na hrubou a hustou.

.

Jak ho skladovat: Med skladujte při pokojové teplotě, ideálně mezi 18-24 °C. Vyhněte se extrémním teplotám, které mohou ovlivnit jeho konzistenci a chuť. Uchovávejte med na tmavém místě, aby byl chráněn před přímým slunečním světlem. Med uchovávejte v dobře uzavřené, vzduchotěsné nádobě. To zabrání vstřebávání vlhkosti a pachů z okolního prostředí, které by mohly ovlivnit jeho kvalitu. Pokud je to možné, uchovávejte med ve skleněných nádobách.

Proč nepatří do lednice: Lednice má vysokou vlhkost, která může způsobit, že některé bylinky, jako je bazalka nebo máta, rychle zplesniví nebo shnijí. Chladné prostředí může některé bylinky poškodit, ztratit jejich chuť a vůni. Například bazalka je citlivá na nízké teploty a v lednici může rychle zčernat a zvadnout. Bylinky mohou snadno absorbovat pachy z jiných potravin v lednici, což může ovlivnit jejich chuť.

.

Jak je skladovat: Bazalku a mátu skladujte ve sklenici s vodou jako řezané květiny. Ponořte stonky do vody a nechte je při pokojové teplotě. Vodu pravidelně měňte. Petržel, koriandr, tymián či rozmarýn je možné skladovat v lednici, ale je důležité je správně připravit. Omotejte je vlhkým papírovým ručníkem a vložte do plastového sáčku nebo vzduchotěsné nádoby. Tímto způsobem zůstanou čerstvé po delší dobu.

Proč nepatří do lednice: Ocet je přirozeně kyselý, což znamená, že působí jako konzervant a zabraňuje růstu bakterií a plísní. Díky tomu má dlouhou trvanlivost i při pokojové teplotě. Skladování octa v lednici může změnit jeho chuť a ztratit jeho aromatické vlastnosti, protože nízké teploty mohou ovlivnit složení kyselin a esenciálních olejů v octě. Některé druhy octa, jako například balzamikový ocet, mohou v chladu začít krystalizovat nebo se zakalit, což ovlivňuje jejich kvalitu a vzhled.

.

Jak je skladovat: Ocet by měl být skladován při pokojové teplotě na tmavém, suchém místě ve skleněné nádobě s pevně uzavřeným víkem.

.


.

.


.

Správné skladování potravin nejen uvolní místo v lednici, ale také zajistí, že vaše potraviny zůstanou čerstvé a chutné co nejdéle. Dodržováním těchto jednoduchých rad můžete optimalizovat prostor ve vaší lednici a zlepšit kvalitu vašich potravin.