10 tipů, jak ochladit místnost i sám sebe

01.06.2022

Neúnosné horko, které vás dostane do nehybné polohy, abyste se nepotili na každém kroku, se neúprosně blíží. Práce v tomto období na vás netrpělivě čeká na stole a aktivita klesá. Je potřeba se zchladit a my vám dáme 10 tipů, jak na to.  

x

Žaluzie, rolety, závěsy 

Máte-li domácnost vybavenou žaluziemi, roletami nebo závěsy, jste na dobré cestě k chladnějšímu vzduchu. V parných dnech je hlavní, abyste měli žaluzie či závěsy zatažené, a aby sluníčko neohřívalo místnost. Sice budete přes den žít v noře, ale minimum horka vám to vykompenzuje. Většina ale stejně ráno odchází do práce, takže když si před odchodem zatemníte okna, tak váš návrat z venkovní výhně bude ulevující. 

x

Ledová voda v umyvadlech a vaně 

Ochlazení vzduchu v místnosti také docílíte tím, když napustíte do umyvadel a vany asi centimetr vody. Ta se bude pomalu teplem vypařovat a pocitově ochladí vzduch v domácnosti.  

x

Větrejte jen v noci a spěte pod prostěradlem 

Horké noci si zpříjemněte ledovou sprchou před spaním a otevřenými okny, které jinak ve dne nechte zavřené, aby se horký vzduch nedostával ve velkém množství do místnosti. Spěte pod prostěradlem nebo pod peřinou se saténovým povlečením, které během noci krásné chladí.  

x

Připravujte si k jídlu studené pokrmy 

V průběhu dne se raději vyhněte teplým jídlům. Nejenom, že na ně nebudete mít takovou chuť, ale ještě se při přípravě zapotíte a zahřejete si kuchyň pomocí spotřebičů, na kterých bude vařit. Radši se rozhodněte pro studená a lehká jídla, jako jsou například saláty všeho druhu.  

x

Sladké ledové osvěžení 

Zmrzliny, nanuky, smoothie a šťávy z ovoce a zeleniny. To jsou pochoutky, které vás zchladí a zároveň potěší vaše chuťové buňky. Nemáte-li je zrovna doma, ničemu to nevadí, protože si je jednoduše vyrobíte sami. Stačí mít vhodný odšťavňovač, který dokáže vykouzlit zdravé a osvěžující svačiny. Díky odšťavňovači LO7080 nebo LO7065 ve třech barvách od Conceptu si doma vytvoříte nejenom zdravou šťávu z ovoce a zeleniny, ale i ovocnou zmrzlinu, kterou máte za pár minut hotovou. 

x

Vložte pití do lednice 

Pitný režim je základem každého léta, ale je občas náročné ho dodržovat. Zpestřete si ho studeným čajem, šťávou nebo obyčejnou vodu s citrónem, kterou vložíte na nějakou dobu do lednice. Zchlazené pití ale nepijte moc rychle, ať vás z něho nebolí hlava. 

x

Procházka do lesa 

Nemůžete to doma už vydržet? Vydejte se ven. Nikoliv mezi budovy do ruchu města, ale pokuste se dostat do přírody, nejlépe do lesa. Ten je chráněný stromy, které nepropouští tolik slunečního záření, a tím pádem se v lese drží chlad. Uvidíte, že procházka bude pro vás příjemnou změnou.  

x

Pořiďte si ventilátor nebo klimatizaci  

Chcete-li okamžité chlazení, sáhněte pro zaručenou pomoc ze strany elektrospotřebičů. Vyberte si z široké nabídky ochlazovačů, ventilátorů, větráků a klimatizací od značky Concept.  

x

Mobilní klimatizace je ideální volbou do bytu. Fouká chladný vzduch do místnosti a teplý odvádí ven pomocí hadice. Přenosná klimatizace nabízí tři různé režimy provozu, a to chlazení, odvlhčování a ventilátor. Vzhledem k horkým nocím je klimatizace vybavena režimem SLEEP, kdy se automaticky sníží rychlost chlazení a zhasnou všechny svítící prvky.  

x

Ochlazovač vzduchu může být vaším dalším zachráncem ve vyprahlých dnech. Model OV5220 vás zvládne ochladit, ale taky vám zaručí funkci ventilátoru, čističky vzduchu včetně ionizace a zvlhčovače. Ochlazovač je šetrný a úsporný a profukuje vzduch přes vodní filtry, čímž dochází k ochlazení a zvlhčení vzduchu. Z ochlazovačů vzduchu vám ještě nabídneme sloupový model OV5210.  

x

Sloupové ventilátory jsou vybavené 3 úrovněmi proudění vzduchu a funkcí oscilace, která zahájí plynulé otáčení pro lepší cirkulaci vzduchu v místnosti. Také disponuje časovačem, takže si u ventilátoru nastavíte čas, po jaké době se má vypnout a vy můžete jít v klidu spát.  

x

Klasický větrák neboli ventilátor stojanový a stolní vám nabídne ochlazení ze všech stran díky oscilaci a několik rychlosti, které vám zaručí přesně tu míru ochlazení, kterou zrovna potřebujete. Model VS5031 vám nabídne vysoký komfort chlazení, protože disponuje až 12 rychlostmi proudění vzduchu.  

Ventilátor s rozprašovačem vody domácí výroby 

Máte doma ventilátor, ale chcete docílit ještě většího ochlazení? Vyzkoušejte takzvaný sibiřský vítr neboli ventilátor s rozprašovačem vody vlastní výroby. Postavte před větrák kyblík s ledem, který vám vzduch příjemně ochladí a vodu rozptýlí. Podobný efekt vám udělá i mokrá utěrka, kterou přehodíte přes zapnutý ventilátor.  

x

Průvan pomocí větráku  

Večer vám větrák pomůže také s vytvořením průvanu a horký vzduch vyžene ven z domácnosti. Stačí větrák postavit tak, aby směřoval k oknu.