Jak vyčistit pračku?

18.02.2022

Zapáchá vám pračka a s ní i prádlo, které jste zrovna vyndali vyprané z bubnu? Něco je v nepořádku a my vám poradíme, co s tím.

Připravili jsme pro vás článek, ve kterém odpovídáme na nejčastější problémy spojené právě s těmito spotřebiči. Věříme, že zrovna zde najdete odpovědi na své otázky. Takže jak vyčistit pračku? Toť otázka. Pojďme čištění pračky rozdělit do podotázek, na které se bude lépe odpovídat a my vám budeme moct dát konkrétnější odpovědi k vašemu problému.

x

Co dělat, když pračka zapáchá?

Cítíte-li zápach z pračky, je čas ji rychle umýt, protože zanedlouho se zápach přenese i na vaše oblečení. Vyčistit vnitřek pračky můžete tradičními čisticími prostředky, které vám doporučí v obchodě nebo si jednoduše můžete vypomoci tím, co zrovna máte doma. Ocet, kyselina citronová nebo jedlá soda, to budou vaši nejrychlejší koně i v boji proti zápachu.

x

Postup je vždy stejný. Do zásobníku nalijte 300 ml octa nebo nasypte zhruba 2 šálky kyseliny či sody. Vždy ale jen jeden prostředek, nikoliv dohromady. Poté zapněte pračku na co nejvyšší teplotu s co nejdelším programem. Po dokončení programu pusťte ještě jeden kratší na vypláchnutí a vymytí pračky.

x

 Pro příště již předcházejte zápachu, díky těmto bodům:

1. Nechte vyschnout pračku po každém praní a pořádně otevřete dvířka.

2. Po každém praní je ideální zásobník na prací prášek a aviváž vysunout a nechat nějakou dobu otevřený. Když v těchto místech zpozorujete usazeniny, vytřete je hadříkem.

3. Používejte kvalitní prášky a aviváže a vkládejte tolik množství, kolik je předepsáno.

4. Vkládejte do pračky přiměřené množství prádla, ať má pračka dostatek prostoru na vymáchání.

x

Jak odstranit vodní kámen z pračky?

K odstranění vodního kamene vede stejný postup jako k odstranění zápachu. Takže ocet, kyselina citronová, jedlá soda nebo chemické prostředky z obchodu. Chcete-li ale usazování předcházet a víte, že máte v domácnosti tvrdou vodu, přidejte k pracímu prášku změkčovač vody.

x

Jak vyčistit buben pračky?

Na čištění bubnu i celého vnitřku použijte speciální chemické čističe zaměřené na čištění pračky, se kterými jednou za čas zapnete program naprázdno na vysokou teplotu, stejně jako u odstranění zápachu. Tyto čističe vyčistí vnitřek bubnu a rozpustí zbytky pracího prášku, gelových tablet i aviváže v záhybech těsnění a v trubkách pro vedení pracího prášku a aviváže.

x

Jak vyčistit gumu u pračky?

Vyčistit gumu naštěstí není nic těžkého. Máte-li po ruce hadr, vytřete záhyby od přebytečné špíny, a hlavně pěkně do sucha, ať se vám tam nemnoží bakterie a plísně. Dělejte to nejlépe po každém praní, protože je to totiž místo, kde se usazují vlasy, chlupy nebo zapomenuté kapesníky.

x

Jak odstranit chlupy z pračky?

Na tento krok vám bude stačit pouze houbička na mytí nádobí nebo kousek molitanu. Ten vložíte spolu s prádlem do pračky a během praní se chlupy či vlasy na něj namotají.

x

Jak vyčistit filtr u pračky?

Filtr se většinou nachází ve spodní části pračky pod dvířky. Při jeho vyjímaní počítejte s tím, že vyteče voda, takže mějte na ni připravenou nádobu, aby se vám nerozlila po koupelně. Z filtru následně odstraňte nečistoty, omyjte ho v sodném roztoku a následně opláchněte horkou vodou. Roztokem také vytřete místo v pračce, kam se filtr vkládá.

x

Jak vyčistit hadici u pračky?

Čistění hadice je velmi důležité, protože zanesení může zapříčinit pomalé napouštění vody do pračky. Než začnete s čistěním hadice, zastavte přívod vody a vezměte si kyblík kvůli odtoku zbytkové vody z hadice. Odšroubujte hadici od těla pračky a kanalizace. Na čištění můžete využít speciální nekovový kabel, s kterým se čistí hadice nebo si doma můžete vytvořit provizorní čistič pomocí ocelového drátu a kusu látky, který namotáte na ohnutý drát na jedné straně. S drátem pohybujete v hadici tam a zpět dokud nevyčistíte vrstvu usazenin. Nakonec hadici propláchněte.

x

Jestli se vám nedaří zbavit zápachu nebo jiných nepříjemností spojených s pračkou, možná bude problém hlouběji v pračce, proto se raději poraďte s opravářem. Budete-li donuceni si zakoupit novou pračku, nechejte si poradit článkem, který jsme pro vás připravili. Představí vám hlavní kroky ke správnému výběru nové pračky.